Članek
Ministrica v odstopu o visokem honorarju
Objavljeno Mar 10, 2015

Lili Vidrih  napisala: Lili Vidrih;

komentar na prispevek iz DELO novice

Ministrica v odstopu o visokem honorarju: »To niso proračunska sredstva. To so sredstva, pridobljena na trgu.«

Mislim. To je pa višek viškov. Nadustost, nesramnost, aroganca. Totalna izguba stika z realnostjo. Namesto da bi se skrila v najtemnejšo luknjo in se nikoli več ne prikazala. Kura neumna.
Ni težava samo v tem, da to niso proračunska sredstva. Težav je več. Naj ti razložimo Setnikarca. Prva je ta, da si za davkoplačevalski denar dobivala plačo kot dekanja fakultete. Ob tem, da se pričakuje, da na tem delovnem mestu, po končanem delavniku padeš od utrujenosti v mehko posteljo, tako kot recimo medicinska sestra v kliničnem centru, ali pa vsaka vzgojiteljica v vrtcu, boš ti kura trdila, da si bila sposobna naresti vsaj še enkrat toliko. Pa kdo tukaj koga zafrkava? Če si res uspela v javni službi zaslužit še enkrat več, je dejstvo, da si bila očitno občutno preplačana za svoje "nedelo" kot dekanja.
Druga bolanost, ki ti kokoš Cankarjeva ni jasna je ta, da si sama sebi podpisovala in nakazovala avtorske honorarje. Kadija sudi, kadija tuži, pravijo na balkanu, kamor ti očitno simbolno sodiš. Potem je pa tu še ena malenkost, ki se nanaša na popolno norost sistema, ki učitno dopušča, da posamezniki izkoriščajo javne ustanove, v tem primeru univerzo, fakultete in preko njih in z njihovo štempilko popoldan služijo mastne denarce. Če si zaposlen na fakulteti, delaš za fakulteto. Od kje ideje, da si za tako delo plačan ločeno? Verjetno lahko prejemaš dobro plačo. Morda si stimuliran z nagrado, whatever.. Ampak da si pa plačuješ AH. Zadna in največja težava kokoš neumna je pa ta, da očitno v tem ne vidiš nobene težave, kar je res zaskrbljujoče. Da ne razumeš besa večine državljanov in še naprej kokodakaš. Katastrofa, kakšni ljudje se plazijo po tej državi.

Setnikar Cankarjeva razmišlja o tožbi KPK
Stanka Setnikar Cankar. Foto: Matej Družnik/DELO

DELO novice

Ljubljana - Ministrica za izobraževanje v odstopu Stanka Setnikar Cankar na očitke o visokih honorarjih v preteklosti odgovarja s trditvami, da to niso proračunska sredstva, temveč denar, pridobljen na trgu. Zato razmišlja o tožbi protikorupcijske komisije, ki je objavila njene zaslužke, ker da obstajajo dvomi v ustrezno razlago podatkov, je dejala za Televizijo Slovenija (TVS).

Setnikar Cankarjeva po poročanju TVS pravi, da je visoke honorarje ob redni zaposlitvi v preteklosti prejela za svetovanje, pedagoško delo in projekte, s katerimi se je prijavljala na domače ali tuje razpise.

»Rada bi poudarila tisto, kar mislim, da je bilo ali namenoma ali nehote zamolčano. To niso proračunska sredstva. To so sredstva, pridobljena na trgu,« je povedala ministrica za izobraževanje, znanost in šport v odstopu.

Zato tudi razmišlja o tožbi proti Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). »To mi svetujejo pravni strokovnjaki, ker obstajajo dejanski razlogi za dvom, ali so bili ti podatki interpretirani na pravi način, ali so celoviti in ali so bili zajeti vsi, ki so zaposleni v javnem sektorju,« je po poročanju TV Slovenija še dejala Setnikar Cankarjeva.

Ob tem je priznala, da so nekatera izplačila videti visoka, a je poudarila, da je šlo za honorarje za daljša obdobja. Pri tem je izpostavila mednarodne projekte.

KPK je prejšnji teden predstavil podatke o višini izplačil preko avtorskih honorarjev in podjemnih pogodb posameznikom iz javnih sredstev, po katerih je od leta 2003 Setnikar Cankarjeva prejela 636.068,98 evra.

Ministrica je posledično ponudila odstop, a ob tem zatrdila, da javna objava honorarjev pomeni zlorabo osebnih podatkov. Izrazila je prepričanje, da bo nadaljnji postopek ovrgel sum korupcije in konflikta interesov.

Že v petek je pojasnila, da zaposleni v visokem šolstvu omenjene honorarje prejemajo za predavanja na izrednem študiju, predavanja v tujini ter za svetovalno in raziskovalno delo, pri tem pa delež dobi tudi fakulteta, na kateri so zaposleni. Delo pri tem opravljajo za fakulteto, zato po njenem prepričanju pri tem ne more iti za konflikt interesov.

Izplačevanje honorarjev je le ena od številnih anomalij, ki jih omogoča visoko šolstvo. In odgovorni to vedo. Foto: Aleš Černivec/Delo, klikni na povezavo...

//www.delo.si/mnenja/komentarji/misija-ne-mogoce_1.html

O VSEH PEREČIH PROBLEMIH V NAŠI DRŽAVI OBJAVLJAMO IN NA VELIKO KOMENTIRAMO TUDI NA TEJ STRANI: PRIDRUŽI SE NAM IN KLIKNI NA POVEZAVO
https://www.facebook.com/groups/1522147691378119/

Fotografija osebe Romano Rajkov.