Semič
Muzejska hiša Semič
Belokranjski muzej Metlika

Ponedeljek, 15. Maj 2017 ob 17:24

Odpri galerijo

Muzejska hiša Semič 
Štefanov trg 7, 8333 Semič

Najava vodenega ogleda za skupine:

telefon: +386 (0)7 356 52 00

e-pošta: muzej@kc-semic.si

spletna stran: muzej-semic.si


Semič v dvajsetih slikah in Vinogradniška zbirka

Razstava Semič v dvajsetih slikah je kratka predstavitev življenja na območju Semiča in okoliških krajev skozi zgodovinska obdobja. Besedila, grafične predloge, fotografije in predmeti vodijo obiskovalca od najstarejših ostalin z začetka 5. tisočletja pr. n. št., najdenih v Moverni vasi, preko bolj in manj burnih stoletij v najnovejši čas, vse do ustanovitve samostojne Občine Semič leta 1995.

razstava

 

Semič v dvajsetih slikah

kratek zgodovinski prikaz

 

vodja projekta

Andreja Brancelj Bednaršek, Belokranjski muzej Metlika (BMM)

 

avtorji razstave

dr. Lucija Grahek (1, 2, 3)

Janez Weiss (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13)

Leon Gregorčič (14, 16)

Alenka Misja (15, 17)

Andreja Brancelj Bednaršek (18, 19, 20)

 

postavitev razstave in grafično oblikovanje

Jurij Kocuvan, Studio 300

 

jezikovni pregled

Amidas

 

prevod

dr. Jaka Jarc

 

likovna upodobitev tabora

Robert Lozar

 

risbe

Tamara Korošec

 

obdelava zemljevidov

Mateja Rihtaršič, Tellus

 

priprava muzejskih predmetov

Mateja Černič, Ana Gomolj, Ana Plut, Marjetka Sever, Anton Vukšinič

 

organizacija tehničnih del

Marko Bernik, As invest

Vinogradniška zbirka je z izborom najznačilnejših predmetov, ki so jih uporabljali tukajšnji pridelovalci vina v prvi polovici 20. stoletja, umeščena v sodobno opremljeno degustacijsko klet. Želja je, da skupaj z njo sooblikuje raznoliko ponudbo, ki bo dajala ljudem možnost povezati prijetno druženje z ogledom muzejskih artefaktov.


Center narave Bele krajine

Vsebine Centra narave Bele krajine so predstavljene z upoštevanjem sodobnih muzejskih standardov, interaktivno, izobraževalno, tudi doživljajsko in prilagojeno za ranljive skupine. Obiskovalec se sprehodi skozi geološko preteklost ozemlja današnje Bele krajine in ogled nadaljuje s spoznavanjem pestrosti in bogastva življenja na tem območju. Bela krajina je namreč vroča točka biotske raznolikosti v Sloveniji – državi, ki je glede na površino po bogastvu živih bitij najbogatejša v Evropi. Pomembno poslanstvo razstave je ozaveščati domače prebivalstvo z novimi spoznanji in tako vplivati na vlogo človeka skozi evolucijo prostora in časa v Beli krajini (Misterion, Občina Semič).

Muzejska hiša Semič je odprta v delovnem času TIC-a Semič, za najavljene skupine pa po dogovoru.

Galerija slik

Zadnje objave

Fri, 19. Apr 2024 at 09:42

0 ogledov

Izdelajmo si rovaš

Wed, 10. Apr 2024 at 08:43

173 ogledov

Vabljeni!
Vljudno vabljeni na ogled razstave Odkrita arhitektura v atrij Metliškega gradu med 10. in 26. aprilom 2024.Pregledna bienalna razstava Društva arhitektov Dolenjske in Bele krajine z letnico 2023 predstavlja projekte 18 avtorjev. Med njimi tudi prejemnike najpomembnejših strokovnih arhitekturnih priznanj v Sloveniji pod okriljem Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije.

Mon, 25. Mar 2024 at 12:58

211 ogledov

Uporaba prostorov

Wed, 21. Feb 2024 at 12:27

372 ogledov

Počitniške delavnice so za nami
Skupaj smo se igrali, ustvarjali in izobraževali. Zimske počitnice so uspešno za nami - nastali so zanimivi in uporabni izdelki, fotografski in tudi televizijski spomini. Preverite!http://365.rtvslo.si/arhiv/slovenska-kronika/175026793Zimske počitnice se končujejo http://youtu.be/odmZdr2qZHYNovice, 27. februar 2024 - YouTube

Mon, 29. Jan 2024 at 09:34

505 ogledov

Slovenski kulturni praznik in zaklad iz našega muzejskega arhiva
Kot je v svojem nagovoru ob predstavitvi Metliške cehovske knjige pripomnila direktorica Belokranjskega muzeja Metlika Andreja Brancelj Bednaršek, je bil za nas včeraj, 8. februarja, dvojni praznik. Častili smo bogastvo slovenske kulture in tudi njen novi dosežek, izdajo dolgo pričakovane monografije.Slovenske vpise v snopiču rokopisov metliškega čevljarskega ceha je zgodovinar dr. Boris Golec v leta 2018 izdani monografiji o Metliki označil kot posebnost brez primere. V muzeju je od takrat tlela ideja, da je takšno rariteto treba predstaviti tako strokovni kot širši javnosti. K sodelovanju smo povabili tri vrhunske raziskovalce - dr. Alenko Jelovšek z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša pri ZRC SAZU, dr. Borisa Golca z Zgodovinskega inštituta Milka Kosa ZRC SAZU ter dr. Janeza Weissa, vodjo Muzejske zbirke v Črnomlju, ki je Metliško cehovsko knjigo tudi uredil.Včerajšnja predstavitev izdane monografije je bila tako sklepno dejanje tleče ideje in prispevek v mozaik slovenske kulture. Obiskovalci pa so imeli tudi edinstveno priložnost. Na ogled smo postavili originalno celoto - knjigo metliškega čevljarskega ceha in njen ovitek, ki se je skrival med drugimi dragocenimi listinami v muzejskem arhivu in ravno tako nosi zanimiv zapis.Nekaj utrinkov s predstavitve si oglejte spodaj, po svoj izvod Metliške cehovske knjige pa prisrčno vabljeni v muzejsko trgovino.

Mon, 29. Jan 2024 at 09:10

384 ogledov

Zapuščina treh slikarskih kolonij
V petek, 2. februarja 2024, je bila v Galeriji Kambič v Metliki odprta razstava Zapuščina treh slikarskih kolonij. Obiskovalce je nagovorila direktorica Belokranjskega muzeja Metlika Andreja Brancelj Bednaršek, o slikarskih kolonijah, ki so potekale v Metliki in okolici v letih 1981, 1982 in 1983, pa je spregovorila Vladimira Škof, takratna predsednica Občinske kulturne skupnosti Metlika. Na kolonijah je sodelovalo devetnajst likovnih umetnikov, nekateri med njimi so se udeležili vseh treh kolonij, drugi zgolj ene ali dveh. Zapustili so petintrideset razstavljenih del z belokranjsko motiviko. Med tehnikami prevladujejo olja na platnu in akvareli, nekaj je tudi risb. Zapuščina treh slikarskih kolonij je shranjena in inventarizirana v likovni zbirki Belokranjskega muzeja. Razstava, ki jo je odprla Martina Legan Janžekovič, županja Občine Metlika, je brezplačno na ogled od torka do sobote med 10. in 16. uro do 31. decembra 2024. Vljudno vabljeni.
Teme
Stalne razstave Belokranjski muzej

Prijatelji

Dežela Uskokov

NAJBOLJ OBISKANO

Semič