Življenje s PB

ZDRAVSTVENA NEGA NA DOMU
Za ugotavljanje te potrebe je pristojen vaš osebni zdravnik/ca. Ob obisku njegove/njene ordinacije bo izdal »delovni nalog«. Delovni nalog pošlje patronažni službi, ki vas nato obišče.
Če je zdravstvena nega na domu nadaljevanje bolnišnične zdravstvene nege, praviloma ob odpustu iz bolnišnice obvestijo tudi odgovorno patronažno medicinsko sestro. »Delovni nalog« vaš osebni zdravnik napiše naknadno. V primerih, ko je potreben poseg pa boste morali pridobiti delovni nalog prej. V nekaterih primerih bodo vam ali vašim svojcem ob odpustu iz bolnišnice naročili, da sami pokličete patronažno službo in vam dali navodila kar v roke. V takem primeru nato sami obvestite osebnega zdravnika, da ste že doma in se dogovorite za pregled.
V primeru, da se vam zdravstveno stanje med obiski poslabša ali se patronažna medicinska sestra ne oglasi, kot je bilo dogovorjeno, sami pokličite patronažno službo in se dogovorite za obisk.
Za preventivni obisk pri kronično bolnem patronažna medicinska sestra najavi svoj obisk po telefonu.
Pomebno je, da se ob obisku patronažna medicinska sestra predstavi in identificira s prav za ta namen izdanim dokumentom. Na plastificirani kartici so navedeni naslednji podatki: ime, priimek, fotografija, ustanova, patronažna služba, matična številka.


POMOČ NA DOMU
Pomoč na domu je socialnovarstvena storitev, ki obsega pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih, gospodinjsko pomoč in pomoč pri ohranjanju socialnih stikov. Namenjena je ljudem, ki se zaradi starosti ali hude invalidnosti ne morejo oskrbovati in negovati sami, njihovi svojci pa take oskrbe in nege ne zmorejo ali zanju nimajo možnosti.
V skladu z Zakona o socialnem varstvu je za mrežo javne službe za pomoč na domu odgovorna posamezna občina, seznam katerih najdete na spletni strani Inštituta RŠ za socialno varstvo.
Storitve socialnega varstva pa opravljajo tudi pravne in fizične osebe, če izpolnjujejo pogoje zakona o socilanem varstvu. Seznam teh najdete TU.

PARKIRNA KARTA ZA INVALIDE (postopek pridobitve) 

Za lažji dostop do informacij, smo vam pripravili kratek opis postopka za pridobivanje parkirne karte za invalide.


1. Kdo je upravičen do parkirne karte za invalide in kako jo bolnik invalid pridobi je zapisano v četrtem odstavka 53. člena Zakona o varnosti cestnega prometa in v  Pravilniku o prakirni karti.
 
2. Bolnik mora imeti  odločbo o invalidnosti, kjer mora biti zapisano vsaj 60 % telesna okvara ali vsaj 30 % telesne okvare zaradi mišičnega obolenja (OPOZORILO: ni dovolj samo odločba o invalidnosti III. ali II. kategorije brez določenega procenta  telesne okvare).

2.1.Odločbo izda ZPIZ invalidska komisija. Vlogo za izdajo odločbe o invalidnosti z oceno procenta telesne okvare zaprosite pisno sami ali s pomočjo osebnega zdravnika z izvidi, ki dokazujejo vaše obolenje pri ZPIZ invalidska komisija na obrazcu ZPIZ 10340-1/1, kjer označite  "ZAHTEVO ZA PRIZNANJE PRAVICE DO INVALIDNINE ZA TELESNO OKVARO" s pripisom "ZA IZDAJO PARKIRNE KARTE ZA INVALIDE".

 3. Ko ste pridobili ustrezno odločbo od ZPIZ invalidska komisija, se oglasite pri osebnem zdravniku, ki bo na osnovi podane odločbe izpolnil obrazec "POTRDILO IZBRANEGA OSEBNEGA ZDRAVNIKA", kjer bo označil kolikšna je vaša telesna okvara.

4. S potrdilom izbranega osebnega zdravnika, obrazcem  VLOGA ZA IZDAJO PARKIRNE KARTE ZA INVALIDNE OSEBE in dvema osebnima slikama (kot so potrebne za osebni dokument), se ogalsite na svoji Upravni enoti, kjer vam bodo po plačilu takse za parkirno karto izdali parkirno karto za invalide. (taksa ni visoka in se razlikuje glede na Upravno enoto).
 
5. Ko ste pridobili parkirno karto za invalide, se lahko parkirate na vseh parkirnih mestih označenih z invalidskim znakom in dostopate do samih vhodov ustanov (seveda, če to imajo omogočeno), tako da imate parkirno karto na vidnem mestu v vozilu, najbolje spredaj ob vetrobranskem steklu. Parkirno karto za invalida, lahko uporabljate v katerem koli vozilu, le invalida morate voziti v vozilu, ko se parkirate na parkirno mesto za invalide.